FATWA

7. března 2012 v 18:01 | Schwarz |  Literatura


Fatwa - Zákon, podle něhož může muslimský muž zabít svou ženu, která mu ukradla děti.
Klik - celý článek.


Fatwu mi moje sestra nutila už asi tak před třema rokama. Neustále mi o ní vyprávěla a chtěla po mě, ať si jí taky přečtu, že je krásná. Nevyvracela jsem jí, že určitě není, ale prostě jsem nato nebyla připravená. V té době by mě děsně dopalovalo a byla bych jistě zaujatá vůči té hlavní postavě - Jacky. Jacky jede se svým přítelem na dovolenou do Egypta, má to být taková usmiřovací dovolená, protože to mezi nimi není zrovna růžové, a proto se vydali na dovolenou do Egypta, do hlavního města Kahiry. Na letišti se rozhodnou, že si místo taxíka počkají na autobus a vyrazí na blind po městě. Shodou hrozných událostí, které se poté dějí v autobuse, Jacky končí u jedné egyptské rodiny. A zde vzniká příběh, plný lásky, ale i žalu, bolesti, krutosti, ponížení. Příběh jiného vnímání světa, jiné mentality, jiného právního systému, v němž ženy neznamenají nic, prostě tam pomalu ani neexistují.

Jacky začíná svůj příběh vcelku nevšedně. Útěkem. Spousta lidí to kritizovalo, že vlastně začíná od konce. Mě to tak nepřišlo. Ale každý si musí utvořit názor sám. Tak jako na spoustu věcí ve Fatwě. Já sem kupříkladu ( a byl to i jeden hlavní důvod proč sem tak dlouho odmítala Fatwu číst) jsem si myslela, že automaticky zanevřu nad Jacky, prostě mi přišlo nelogické, že se vůbec dokázala zamilovat do Egypťana a pak si stěžovat světu, jak bídně se s ním měla.
Ale jakmile si přečtete první stránku Fatwi, víte, že se na ní nemůžete zlobit, protože každý chybujeme, každý by mohl podlehnout a docela sem se i styděla, že sem jí zavrhla aniž bych poznala její osud. A hlavně, co bych to byla za ženskou, kdybych s ní necítila. Vzpomínám si na jeden úryvek z knížky, kdy šlo vážně do tuhého a Jacky se hádala s Omarem ( její egyptský manžel ). Jako evropanka a hrdá ženská jsem na ní byla pyšná ! vduchu sem říkala - Jo ! holka jenom mu to nandej ! - Ale pak najednou pochopíte co to vlastně čtete za knížku na koho si vlastně Jacky vyskakuje a automaticky začnete ječet - Mlč, mlč ty káčo pitomá, vždyť tě zabije ! … - Byla jsem rozervaná na dvě půlky. Přičemž sem se spíš nakláněla k tomu, aby Jacky mlčela, dělala hodnou a poslušnou, hlavně aby žila.
Ale Fatwa není jenom o Jacky a jejím osudu týrané ženy. Poznáváte zde i cizí kulturu, jejich zvyky. Například mě rozesmálo to, že žena a muž ( pokuď nejsou sezdaní ) se nesmějí jen tak procházet venku o samotě. Tam neexistuje žádné rande jenom ty a tvůj vyvolený. Tam se musí chodit alespoň s jedním členem rodiny. Rozesmála mě představa, že bych "slídila" za Ráďou ( mou sestrou ) a za jejím přítelem, když šli spolu na rande :-D Některé věci člověk samozřejmě nechápe, je to v té jiné výchově. Ale můžu vám říct, že mě i zaujala ta jejich mentalita i kultura natolik, že jsem si od sestry půjčila další knížky. Ne že bych ráda četla o tom, jak ženy trpí, protože muži si myslí, že můžou dělat, to co dělají, ale spíš je to o zvědavosti a o poznání něčeho jiného.

P.S. Jacky Trevane vydala ( díky fantastickým ohlasům na Fatwu ) svou další knížku - Neviditelné ženy. Určitě si jí taky přečtu, už jenom ze zvědavosti a z toho, že nemám momentálně nic lepšího na čtení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama